Kommenteeri

KUU ENNE VALIMISI

Vahetult enne valimisi on täna seis järgmine: Keskerakond 33%, Reformierakond 25%, EKRE 17%, SDE 7%, Isamaa 6%, Eesti 200 5%. Ülejäänud alla künnise. Minu lühike analüüs ja  kokkuvõtlikult tänaste reitingute  põhjused:
ERR tellitud uuringust selgub, et vahed on muutunud märgatavalt võrreldes eelmise kuuga. Kuigi erilist debatti ja valimise põhiküsimust polegi nagu suudetud veel püstitada, on reitingud siiski väga reljeefselt erakondade liikumist peegeldamas. 

Keskerakond on suutnud tõestada, et nad on uue lehekülje pööranud ja seisavad muutuste kursil, Sellest räägib ka nende kõigi aegade tugevaim ja tasakaalustatuim valimisprogramm. Minevikust on küll endiselt palju taaka, aga oma vigade tunnistamine ja nendest õppimine ning peaminister Jüri Ratase kindlameelsus erakonda uuendada -  annab valijatele usku. Samuti viskas Keskerakond viivitamatult oma ridadest välja kehtiva karistusega kurjategijad, kui ajakirjandus paljastas, et kriminaale on nii Keskerakonna, Reformierakonna, EKRE, E200,  SDE, kui ka Elurikkuse ridades. Teised erakonnad jäid väljaviskamisega viivitama.

Reformierakond teise vana erakonnana seevastu pole samasugust sisemist muutust läbi teinud, kui nende suurim rivaal ja on oma retoorikas jäänud kõike “tagasi pöörama”, mida pärast neid tehtud on. Siiski paistab, et Reform on kõige rohkem pildis olnud ja teinud vist ka kõigi aegade ühe konkreetse plakati näitamise rekordi. Sellel plakatil polnud küll ei erakonna juhti ega esinumbrit, aga Tallinn oli seda täis ja reitingu tõusule aitas ilmselt kaasa.  

EKRE on valimislubadustega vindi üle keeranud ja selgelt näidanud, et nad ei tahagi valitsusse, ainult kindlustada kopsakat toetust riigieelarvest. EKRE kindlate vastaste arv on seetõttu oluliselt suurenenud. Oma mõju oli ilmselt ka vägivallal, mida kasutati meeleavaldusel riigikogu ees, mida erakond isegi hukka ei mõistnud. Rahvas ütleb vägivallale selgelt ei.

Sotsidel on programmis häid ideid, aga nendega pole suudetud piisavalt pildis olla. Liiga vähe on näha ja kuulda olnud Marina Kaljuranda.

Isammaal on olnud suhteliselt tugev telekampaania, aga pakkumine ja positsioneering sarnaneb liiga lähedalt EKRE-le, et eristuda. Reinsalu on riigikogus esinedes isegi Helmede kõnemaneeri üle võtnud, mis veel rohkem pilti hägustab. Tugevad isiksused, nagu Jüri Luik, aitavad valimispäeval ilmselt siiski lõpptulemust tõsta.

E200 tegi plakatitega linnasüdames  šokiteraapiat, mida ei suudetud piisavalt kiiresti ohjata ega selgitada. 12 tundi vaikust võib poliitikas maksta reitingu. Raske öelda, kas uued kõlavad nimed suudavad tehtud kahju korvata.

Joonealustel pole tänase seisuga ilmselt enam mingit lootust, et künnis ületada. Kõige kurvem on seis Vabaerakonnaga, kes ühe kalli ja nuta-või-naera kohutavalt kurvaks tegeva karikakrareklaamiga suutis endale täielikult vee peale tõmmata. See oli tõesti asjata kulutatud maksumaksja raha. 

Aga lõpuspurt on veel ees ja selles on ennegi üllatusi olnud. Edu kõigile kandidaatidele valija usalduse võitmisel.

Lisa kommentaar

Email again: